Maszyny Komatsu – jak się sprawdzają.

Główną sferą działalności firmy Segromet z Sokołowa Podlaskiego jest skup i sprzedaż złomu stali, metali kolorowych oraz recykling samochodów i zamortyzowanych elementów o konstrukcji metalowej. Od pewnego czasu przedsiębiorstwo prowadzi również prace budowlane: rozbiórkowe i montażowe. W celu ich realizacji Segromet zakupił niedawno koparki Komatsu PC450LC. Choć koparka przeznaczona jest głownie do wyburzeń, to dzięki możliwości różnorakiego zestawienia wysięgnika i korzystania z szerokiej gamy osprzętu roboczego doskonale sprawdza się także podczas prac ziemnych. Koparka może być eksploatowana ze skonfigurowanym na trzy sposoby wysięgnikiem o specjalnej wzmocnionej konstrukcji. Stosowany podczas prac wyburzeniowych wysięgnik High Reach pozwala na realizacje zadań na wysokości do 25 metrów. Wykorzystując konfigurację Medium Reach operator może sięgać nożycami wyburzeniowymi na 21 metrów. Trzeci typ konfiguracji wysięgnika pozwala na zastosowanie Łyżki i wykorzystywanie koparki do typowych robot ziemnych. W celu usprawnienia montażu zastosowano szybkozłącze ułatwiające łączenie członów wysięgnika

W ten sposób do niezbędnego minimum  ograniczone zostały przestoje wynikające z konieczności przezbrojenia maszyny. Koparki hydrauliczne pracujące przy wyburzeniach narażone są na uszkodzenia. Dlatego też w maszynie PC450LC węże hydrauliczne zabezpieczono stalowym oplotem. Jeżeli jednak mimo wszystko doszłoby do przerwania przewodu, zawory bezpieczeństwa nie pozwala na niekontrolowane opadnięcie osprzętu. Na zakup kolejnej maszyny marki Komatsu zdecydowała się firma Lafarge Kujawy. Tym razem wybór padł na Ładowarkę kołową Komatsu WA 700-3. Maszyna zakupiona została na potrzeby kopalni kamienia wapiennego, gdzie pracować będzie przy pracach załadunkowych związanych z eksploatacja złoża. Dostarcza ona rocznie pięć milionów ton surowca, który przerabiany jest na kruszywo drogowe, cement, materiały budowlane oraz nawozy. Zasoby wapienia występującego w złożu szacowane są na 1,2 mld ton. Maszyny marki Komatsu wykorzystywane są bezpośrednio przy eksploatacji złoża. Wyposażona w łyżkę´ o pojemności 9,2 m3 Ładowarka WA700-3 waży 74 tony. Ze względu na swe gabaryty została dostarczona do odbiorcy na czterech przyczepach niskopodwoziowych. Na miejsce montażu dotrzeć musiały główny korpus maszyny, mosty, kabina z łyżka oraz koła. Czterech pracowników serwisu koparki kołowe Komatsu Poland natychmiast przystąpiło do prac montażowych, które wraz z testami ich poprawności trwały cztery dni. W Ładowarce WA700-3 poprawiono parametry pracy w zakresie siły podnoszenia i uciągu. W wydatnym stopniu poprawia to właściwości załadunku.

W maszynie zastosowano układ hydrauliczny reagujący na obciążenie. Oprócz tego w maszynie wprowadzono wiele nowatorskich rozwiążą poprawiających wydajność i możliwość dostosowania jej trybu pracy do warunków, w jakich wykonuje zadania. Przyczynia się to nie tylko do ograniczenia zużycia paliwa, ale również podzespołów maszyny. Konstruktorzy Ładowarki WA700-3 pomyśleli o ułatwieniu zadania pracownikom serwisu. Duże pokrywy ułatwiają dostęp do wszystkich podzespołów maszyny. Z pozycji ziemi dostępne są wszystkie punkty smarne. Możliwość wyposażenia maszyny w układ centralnego smarowania ogranicza do minimum ryzyko przestoju spowodowanego przeprowadzaniem prac serwisowych. Napędzający Ładowarkę´ silnik SAA6D170E-3 o mocy 683 KM skonstruowano według filozofii firmy Komatsu określonej wyrażeniem Economy and Ecology Technology 3. Jednostka napędowa spełnia wszystkie wymagania norm czystości i poziomu emitowanego hałasu przy jednoczesnym obniżeniu zużycia jednostkowego paliwa. Dodatkowym atutem jest wydłużeni  okresów wymiany oleju silnikowego oraz filtrów z 250 – w poprzedniej generacji maszyn – do 500 motogodzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *